ZAMÓW TELEFONICZNIE +48 536 231 764 (Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 15:00)
Tarczyca
Glicyryzyna 98% ekstrakt z korzenia lukrecji 50mg 120 kap.
Selen 120 tab.
Cała prawda o tarczycy
Dziś coraz więcej osób zmaga się z problemami hormonalnymi. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest nadczynność lub niedoczynność tarczycy, które mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlaczego gruczoł tarczowy jest tak istotny? Ponieważ pod jego kontrolą znajduje się cykl metaboliczny całego naszego organizmu i tarczyca wpływa na każdy nasz narząd wewnętrzny. Do najczęstszych zaburzeń pracy tarczycy należy zaliczyć jej nadczynność, zwaną hypertyreoidyzmem, oraz niedoczynność, inaczej hypothyreoidyzm. Przyjrzyjmy się objawom jednego i drugiego odstępstwa od hormonalnej normy.
Nadczynność tarczycy
O nadczynności mówimy wtedy, kiedy mamy do czynienia ze zwiększoną produkcją hormonu tarczycy. Towarzyszące jej objawy wiążą się zwykle ze stanami pobudzenia umysłowego i fizycznego i należą do nich:
- Przyspieszona akcja serca;
- Szybsze mówienia, szybsze wykonywanie codziennych czynności;
- Lekkie drżenie rąk;
- Wytrzeszcz oczu;
- Pocenie się, mokre dłonie;
- Utrata wagi bez zmiany sposobu odżywiania i stylu życia.
Niedoczynność hormonu tarczowego
Zbyt małe ilości hormonu produkowanego w gruczole tarczowym także nie są wskazane. Stan ten określamy mianem niedoczynności tarczycy. Towarzyszą jej:
- Spowolnienie procesów fizycznych i psychicznych;
- Rozkojarzenie, kłopoty z pamięcią i koncentracja;
- Ciągłe marznięcie, szczególnie w stopy i dłonie;
- Obrzęki i puchnięcie twarzy;
- Depresja;
- Uczucie wyczerpania.
Objawy te są zbliżone do reakcji na stres i stanów nerwicowych, w związku z tym na etapie stawiania diagnozy często z nimi mylone. Dlatego w przypadku niedoczynności tarczycy choroba bywa długo nierozpoznana.
Suplementacja regulująca hormony
Aby hormon tarczowy działał jak należy, a uciążliwe dolegliwości nadczynności czy niedoczynności tarczycy nie dawały nam się we znaki, musimy:
- Zapewnić dostateczny poziom substancji zwanej tyrozyną;
- Zadbać o odpowiedni poziom jodu, który będzie „chwytany” przez tarczycę. Polecamy jod od producenta MyVita;
- Dostarczać składniki pomocnicze, pomagające przeistoczyć jod i tyrozynę w hormon tarczycowy. I tak przy zaburzeniach równowagi hormonalnej tarczycy pomocne jest zażywanie suplementów diety, takich jak witaminy B, A, C i E (najwyższą jakość suplementów diety gwarantuje dostawca Aura Herbals) i minerały – magnez, żelazo, selen, potas, cynk, chrom oraz mangan (warto kupować sprawdzone od UNS).